Bel Kayması

Bel kayması, bizi taşıyan omurga kemik sisteminin birbiri üzerinde kayıp omuriliği sıkıştırması, oldukça sık görülen bir rahatsızlıktır. Yürürken sık sık durma isteği bacaklarda uyuşma, yanma hissi ortaya çıkan bu rahatsızlık tedavi edilmezse idrar tutamama, cinsellik kaybı, yürüyememe, belden aşağısını hissetmeme gibi sonuçlara da yol açabilir.

Bel kaymasının en etkili tedavi yöntemlerinden biri beli titanyum vidalarla sabit hale getirip kaymasını önlemektir. Yeni teknolojilerle tüm bu endişeler ortadan kalkmakta, gereğinde bilgisayar desteği ile vidalar tam yerine konabilmektedir. Bu sayede bel kayması ameliyatları sorunsuz olarak uygulanabilmektedir. Önemli olan doğru zamanda doğru teşhisi koymaktır.

Bel Kayması Nedenleri?
Doğuştan, ağır geçen doğumlar, düşmeler, kazalar, kemik yapının fazlaca alındığı bel fıtığı ameliyatları, ileri kemik erimesi, ileri yaş durumu bel kaymasının nedenleridir.

Bel Kayması Belirtileri ve Tedavi Yaklaşımları
Yürümekte güçlük, yürürken sık sık durma isteği, bacaklarda uyuşukluk, sık giren kramplar, gece uyandırıcı bacak yanmaları bel kayması belirtileridir. Eğer bel kayması hareketliyse ameliyat, hareketsizse de fizyoterapi, manuel ya da kayroprakti tedavisi ve antalgictrak uygulaması yararlı olacaktır.

Bel Kayması Ameliyatı
Ameliyatta, hastanın bel omurgası çevresine kaymayı önlemek amacıyla titanyum vidalar konmaktadır. Bu vidalar ömür boyu hastada kalmaktadır.

Doktor

 Bel Kayması

Op. Dr. Aybars Akkor

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı

Randevu Al
X