PRP Nedir ?

İngilizce “Platelet Rich Plasma” kelimelerinin baş harflerinden türetilmiş olup, trombositten zengin plasma anlamına gelmektedir. Kişinin kendi kanından elde edilen, hücresel iyileşme sürecini uyaran bir tedavi yöntemidir. Kanımızda bulunan trombosit hücreleri esas olarak pıhtılaşmadan sorumlu olup, salgıladıkları büyüme faktörleri sayesinde yara iyileşmesi ve doku onarımında büyük rol oynarlar.

Akkor Sağlık - PRP Nedir ?Dünyada on yıldır tanınan ve uygulanan PRP desteği tedavisi, bu özelliklerinden dolayı Türkiye’de de son 1-2 yıldır özellikle kas-iskelet sistemi hastalıklarında destekleyici tedavi yöntemi olarak gündemdedir. PRP desteği tedavisinde amaç; hasarlı doku ve bölgeye normal kan dolaşımı ile gidebilen trombositlerden daha çok ve aktif hücre göndererek iyileşmeyi hızlandırmaktır. Hücresel bazda bir tedavi yöntemi olduğu için bir diğer adı da “Regeneratif Hücre Tedavisi’dir”.

PRP destek tedavi için; hastadan alınan 10 ml. kadar kan özel işlemlerden geçirilerek trombositten zengin plasma elde edilir. Elde edilen bu trombositten zengin plasma hasarlı dokuya belli bir tedavi protokolüne göre uygulanır. PRP solüsyonu tek başına kullanılabildiği gibi ozon tedavisi ile kombine edilerek de uygulanabilmektedir.

Kliniğimizde PRP desteği tedavisi; on beş gün ara ile 3 kez uygulanmakta, seanslar arasında bölgesel ozon uygulaması ile tedavi desteklenmekte ve doku iyileşmesi hızlandırılmaktadır.

PRP desteği tedavisi, diz ve omuz osteoartriti gibi eklem hastalıklarında, rotator cuf yırtıklarında, tendonların kronik hastalıklarında, omurga sinir inflamasyonlarında, bel ve boyun fıtıklarında, spor yaralanmalarında kullanılmaktadır. Ayrıca PRP desteği tedavisi, ortopedik hastalıkların dışında diş hekimliğinde, implant cerrahisinde, plastik ve rekonstrüktif cerrahide, yara iyileşmesinde ve kozmetolojide hücre yenileyici etkilerinden dolayı kullanılmaktadır. Özellikle diz-omuz gibi eklem hastalıklarında PRP destek tedavisi ile doku yenilenmesi artırılır, yıkım azaltılır, kıkırdak yapımı ve oksijenasyon artar.

PRP desteği tedavisi, hastanın kendi kanından hazırlandığı için allerji riski yoktur. Tedavi sonrası enjeksiyon bölgesinde 1-2 gün süren ağrı olabilir ama hastanın günlük aktivitelerini etkilemez. Eğer kişide kanama bozukluğu yada trombositlerin sayı ve fonksiyonunda azalma varsa, kendisinde veya ailesinde kanser öyküsü mevcutsa PRP destek tedavisi uygulanamamaktadır.

X