Gerilim Tipi Baş Ağrısı

Kendine has özelliği olmayan belli belirsiz ağrılardır.
Aralıklarla gelen ve daimi/süregen tipleri vardır. Yılda 180 günden az görülürse epizotik, 180 günden fazla görülürse süregen gerilim tipi baş ağrısı olarak tanımlanır. Ağrı atakları dakikalar hatta günler sürer. Günlük aktiviteleri etkilemeyen orta şiddette basınç ve sıkışıklık hisli başın iki tarafında olan ağrılardır. Bulantı yoktur.

Işık ve gürültüden rahatsız olabilirler. Ayda 15 günden daha az görülmesi, ılımlı veya orta derecede olması, iki taraflı olması, günlük işlere engel olmaması gibi özellikler bizi gerginlik baş ağrısının epizotik şeklinin tanısına götürür. Süregen şeklinde ise son 6 ayda her ay 15 gününde mevcuttur. Basınç ve sıkıştırma hissi burada da söz konusudur. Günlük aktivite ile artmaz bulantı olabilir ses ve ışıktan rahatsızlık duyulabilir.

Tedavi: Medikal tedaviye ek olarak ya da tek başına;

  • Laser Needle Uygulamaları
  • Ozon Tedavisi

Küme baş ağrısı
Şiddetli tek taraflı, genellikle göz yada göz çevresinde veya her ikisi beraber, tedavi edilmediğinde 15-180 dakika arası süren bıçak saplanır tarzında bir ağrı şekli olup, gözde çevresinde kızarma, sulanma, burunda tıkanıklık, akıntı, yüzde terleme, göz kapaklarında düşme ve şişme olabilir. Daha çok erkeklerde görülür. Migrenin tersine hasta yerinde duramaz. Ağrıları gece yarısı hastayı uykusundan uyandırabilir.

Tedavi: İlaç tedavilerine yanıt vermeyen hastalarda Uyguladığımız yöntemler

  • Sfenoplatin Ganglion RF
  • Ozon Tedavisi
  • Soft Laser Needle

 

X