Ozon Tedavisi Nedir?

Ozon tedavisi, bugün bir çok amaç ile kullanılmaktadır, fakat ağrı tedavisi öncelikli uygulamalar ön plana çıkmaktadır. Özellikle bel ve boyun fıtık larında, fıtığa neden olan diskin içerisine direk ozon gazı vererek veya fıtık olan bölgeye ozon uygulayarak hastaların fıtıktan kurtulması hedeflenmektedir.

Söz konusu işlem ameliyathane ortamında ve görüntüleme cihazları eşliğinde yapılmaktadır. Ozonu diskin içerisine verirsek bu tekniğe “Ozon Nükleolizis” veya “Ozon Diskektomi”, eğer ozonu diskin çevresine verirsek bu metoda “Diskosan” yöntemi denilmektedir.

Diğer ve en önemli ozon uygulamalarımızdan biri de, diz kireçlenmelerinde olmaktadır. Artroz dediğimiz yaşlılığa bağlı eklemlerimiz de yıpranma oluşması sonrası oluşan eklem sertliği, ağrılar, şişmeler artık eklemlerimizi hareket ettirmekte zorlanılan durumlarda, diz çevresine ve de diz ekleminin içerisine 4 kez ozon gazı verilmektedir. Bu uygulamalar sonucunda hastanın ağrılarından kurtulması hedeflenmektedir.

Diz kireçlenmeleri hiçbir ilaçtan fayda elde edilemediği bazı durumlarda,diz protezi tek çare gibi görülebilir. Eğer hastalar ameliyat olmak istemezler ya da ameliyat olmaları ileri yaşlarından dolayı sakıncalı bulunur ise,radyofrekans uygulamasıyla birlikte ile birlikte diz içerisine yapılan ozon uygulaması bu hastalara ağrılarından kurtulmaları için bir seçenek olarak değerlendirilebilir.

Aynı yukarıdaki koşullar ve durumlar, omuz ve kalça eklemi kireçlenmelerinde de söz konusu olabilmektedir.

Ozonu kullandığımız diğer bir ağrılı hastalık ise fibromyaljidir. Her tarafı ağrıyan, ağrıdan uyuyamayan, sabah yorgun kalkan ve muayenesinde halk tabiri ile yumuşak doku romatizması olarak adlandırılan bu hastalıkta, kanın ozonlanması, yani kan yıkatma ve de beraberinde ozon sauna uygulaması yapılmasının kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte ağrıları azaltıcı veya giderici etkisinin olduğu kanıtlanmıştır.

Ayrıca uzun sürmekle birlikte eklem romatizmasında da, ağrılı küçük eklemlere uygulanan ozon tedavisinde başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Şeker hastalığı ya da başka nedenlerle nöropatik ağrı gelişmiş olan hastalar da, ozon tedavisi uygulamasından yarar görebilmektedir. Bu hastalar yangısal ağrılarından büyük ölçüde kurtulmaktadırlar. “Nöropatik ağrılar” çeken hastalar, daha çok yanma, batma, elektrik çarpması gibi şikayetler ile doktora başvururlar. Karıncalanma ve uyuşmalar daima bulgulara eşlik eder.  Bu rahatsızlıkta örneğin; normalde ağrı oluşturmayan soğuk ağrı oluşturur ya da hafif bir ağrılı uyaran abartılı deşarjlara neden olarak, hastayı bunaltır; yani, olmadık şeyler bu hastalarda ağrı oluşumuna neden olur. Bu  hastalarda ozon tedavisinin kanın ozonlanması şeklinde uygulanması önerilmektedir.

Çeşitli nedenlere bağlı olarak hastaların ayaklarında çıkan ve kapanmayan yaralarda ozon tedavisi etkili bir tedavi yöntemidir. Kapanmayan yaralarda, kan ozonlanması, torbalama, ozonlu yağ ve serumların kullanılması söz konusudur. Dolaşım yetmezliği, şeker hastalığı, çok sigara içenlerde görülen Burger hastalığı gibi dolaşımsal problemi olan hastalıklarda doku oksijenasyonunun bozulmasına bağlı olarak ağrı, kızarma ve morarmalar oluşmaktadır. Tedbir alınmaz ise uzuvlarda yaralar oluşmakta bazı hastalarımız parmaklarını kaybetme derecesine gelmektedirler.Bu gibi durumlarda hekimlerimiz bu hastaları hiperbarik oksijen tedavisine göndermektedirler. Bu tip hastalarda ozon tedavisinin etkili olduğu bilinmektedir.

Yaşlılığa bağlı genel vucut ağrılarında ozon tedavisinin, revitalize edici, mutluluk ve zindelik verici, yaşam kalitesini artırıcı, hareket kabiliyetini geliştirici, ağrılara bağlı depresyondan kurtarıcı, unutkanlığı giderici ve uykuları düzene sokucu, kolestrol ve kan şekerini düşürücü etkileri bilinmektedir.

Mide ülserlerine bağlı ağrılarda hastalara ozonlu su içmeleri önerilmektedir. Ülseratif kolit ve Chronn hastalığında farklı ozon tedavisi uygulamaları da yararlı olabilmektedir.

Migren hastaları, kanser hastaları, alzheimer ve parkinson hastalarında, kemik erimesine bağlı ağrılar ve daha bir çok hastalıkta görülen ağrıların tedavilerinde ozon tedavisi etkin tedavi seçeneklerinden biridir.

X